نیم نگاهی به انتظار در آینه روایات (1)

« در محضر مبارک حضرت صادق (علیه السلام)‌بودم که پیرمرد قد خمیده ای وارد شد، در حالی که به عصای خود تکیه کرده بود ، پس سلام کرد، و حضرت جواب سلامش را دادند .

آن گاه عرض کرد: یا بن رسول الله !دست خود را بدهید ببوسم؟

آن گاه دست حضرت را بوسید ، و سپس شروع کرد به گریه کردن .

حضرت فرمودند ای پیرمرد !چرا گریه می کنی ؟

عرض کرد:‌فدایت شوم . صد سال است که عمرم در انتظار قائم شما سپری گشته ، هر ماه جدیدی که می آید می گویم : در این ماه ظاهر می شود . و هر سالی که تازه می شود می گویم :‌در این سال واقع می شود ، اکنون پیر و ناتوان شده ام و اجلم فرا رسیده ، و هنوز به مراد دل خود نرسیده ام ، و فرج شما را ندیده ام ،‌چرا گریه نکنم و حال آن که بعضی از شما را در اطراف زمین پراکنده و بعضی را به ظلم دین کشته می بینم .

پس حضرت صادق (علیه السلام) گریان شدند و فرمودند:«ای پیرمرد !اگر زنده ماندی تا زمانی که ببینی قائم ما را ، مقام رفیع و بسیار والائی خواهی داشت ، و اگر پیش از ظهور آن حضرت در انتظار او از دنیا رفتی ، پس در روز قیامت در زمرة‌آل محمد(صل الله علیه و اله) محشور خواهی شد.

و آن ها ما هستیم که امر به تمسک به ما نمو ده ،‌در آن جا که فرمود:

« انی مخلف فیکم الثقلین ، فتمسکوا بهما لن تضلوا ، کتاب الله و عترتی اهل بیتی »

من در میان شما دو گوهر گرانبها را بر جای می گذارم ، پس به آن دو تمسک کنید که هیچ گاه گمراه نشوید : کتاب خدا و عترت یعنی خاندانم .»

اما زین العابدین (علیه السلام)‌ به ابی خالد کابلی فرمود:

« ثم تتمد الغیبه بولی الله عشر(علیه السلام) من اوصیا ء رسول الله (صل الله علیه و اله) و الائمه بعده . یا ابا خالد!ان اهل زمان غیبته القائلون بامامته ، المنتظرون لظهوره افضل اهل کل زمان ، لان الله – تعالی ذکره ـ اعطاهم من العقول و الافهام و المعرفه ما صارت به الغیبه عندهم بمنزله المشاهده ،‌وجعلهم فی ذلک الزمان بمنزله المجاهدین بین یدی رسول الله (صل الله علیه و اله) بالسیف ، اولئک المخلصون حقا ،و شیعتنا صدقا ،‌والدعاه الی دین الله سرا و جهرا .»

و قال :« انتظار الفرج من اعظم الفرج »4

« سپس غائب ماندن ولی خدا که دوازدهمین جانشین رسول خدا (صل الله علیه و اله) و امامان بعد از او می باشد طولانی خواهد گشت .

ای ابو خالد ،‌همانا اهل زمان غیبت او که امامتش را باور دارند ،ومنتظر ظهور او هستند از مردم همة‌زمانها بهترند ، زیرا که خداوند تبارک و تعالی آن چنان عقل و شعور و معرفت به آن ها عنایت فرموده که غیبت نزدآنان مانند حضور و مشاهده است ،و آنان رادر آن زمان به منزلة‌ کسانی قرار داده که در پیشگاه رسول خدا (صل الله علیه و اله) با شمشیر جهاد کرده اند ،‌آنان حقا مخلص هستند ، و راستی که شیعیان ما هستند ، ودعوت کنندگان به دین خدای عزوجل در پنهان و آشکار می باشند .»

و فرمود :« انتظار فرج خود از بزرگترین فرجها است .»

/ 0 نظر / 6 بازدید