بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود عج
شهرستان بردسیر
یکشنبه ٢ دی ۱۳۸٦
درباره ی بنياد ... نظرات() 

و نريد ان نمن علي الذين استضعفوا في الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثين(قصص/5)

(اللهم اعنا علي تادية حقوقه اليه)

 «خدايا! ما را در اداي حقوقي كه امام زمان عليه السلام  بر ما دارد ياري فرما»    

 ضرورت تأسيس: انديشه «مهدويت» به دليل دارا بودن ويژگي­هاي منحصر به فرد بسيار، يكي از توان­مندترين عوامل رشد جامعه ديني ما است. طرح درست و گسترش اين فرهنگ  نوراني در جامعه، باعث رشد، بالندگي هر چه بيشتر جامعه و حفظ آن از فرو غلتيدن در فسادها و تباهي­ها است.

      مهدويت، از مظلوم­ترين مسائل بوده است، چه پيش از انقلاب و چه پس از آن،  پيش از انقلاب اسير كج فكري برخي گروه ها بود و پس از آن نيز ترس از اتهام انتساب به گروه هاي انحرافي، براي بازداشتن و انزواي افراد كافي بود،  ولي در چند سال اخير، با كوشش برخي مراكز و با به ميدان آمدن تني چند از افراد شناخته شده و همراه و هماهنگ با انقلاب  اسلامي، اين سد غربت شكسته شد و اين مسأله از انزوا  خارج گرديد.البته آن گونه كه شايستة است، به آن پرداخته نشد و در نتيجه بيش از دو دهه ركود بر اين مباحث سايه انداخت. اين ركود، تنها با تلاش مضاعف همه نهادها، مسؤولان، پژوهشگران و انديشمندان جبران مي شود.كوتاهي و كم كاري در اين امر مقدس و خطير، از يك سو زمينه ساز بروز خرافات و سطحي نگري واز سوي ديگر موجب در دست گرفتن اين مقوله سترگ به وسيله افرادي ناشايست كم دانش و يا بي دانش شده است.از اين رو بايسته است، حوزه علميه به عنوان متولي اين امر گام هاي  جدي تري در اين راه بردارد و با تقويت مركز تخصصي و  مشاركت و نظارت بر مراكزي كه در اين جهت فعاليت مي كنند، به آموزش و پژوهش در اين عرصه و سپس ارائه و تبليغ آن در داخل و خارج كشور همت گمارند، چه اينكه اگر حقيقت تبيين و تقويت نشود ، باطل تعزيه گردان مي شود!! 

شمع فروزنده چو پنهان شود                                شب پره بازيگر ميدان شود

       بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود عليه السلام در سال 1379 به پيشنهاد حجة الاسلام و المسلمين محسن قرائتي و با همكاري برخي از شخصيت هاي علمي و فرهنگي و موافقت مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي -دام ظله العالي- تأسيس گرديد اين بنياد در سال 1380 با هدف گسترش و تعميق فرهنگ مهدويت در سطح جامعه (به ويژه نسل جوان و فرهيخته) و تربيت مبلغ، پژوهشگر و مدرّس مباحث مهدويت و به منظور پشتوانه علمي و فرهنگي - با كسب مجوز از شوراي عالي حوزه علميه قم- مركز تخصصي «امامت و مهدويت» را در قم راه اندازي كرد.

 

محور فعاليت ها:

محور اول: آموزش

1. آموزش تخصصي ويژه طلاب حوزه علميه ؛ دانش پژوهان  پس از قبولي در آزمون كتبي و مصاحبه علمي،  طي مدت سه سال و گذراندن 60 واحد درسي تخصصي، 15 واحد عمومي، 18 واحد پيش نياز، 8 واحد مطالعاتي، 8 واحد گرايش و  عليه السلام  واحد پايان نامه در مقطع سطح 3 حوزه(كارشناسي ارشد) فارغ التحصيل     مي شوند. تا كنون بيش از 140 نفر پذيرش و 70 نفر، فارغ التحصيل  شده اند . برخي از عناوين آموزشي عبارتند از:

‹‹ تاريخ تحليلي اسلام، امامت عامه و خاصه، مباني اعتقادي مهدويت، مهدويت در قرآن ، تاريخ عصر غيبت، مستشرقين و مهدويت،              فرجام شناسي، فرقه ها و جريان هاي انحرافي ، مهدويت و مسائل جديد كلامي، منجي در اديان، منبع شناسي، حديث شناسي، جهاني شدن و جهاني سازي ، آسيب شناسي ، شبهه شناسي و...››.

2.  آموزش كوتاه مدت: به منظور گسترش و تعميق فرهنگ مهدويت در ميان عموم جامعه و پاسخ گويي به نيازهاي فكري و اعتقادي آنها و مقابله با شبهات و افكار انحرافي بخش آموزش كوتاه مدت راه اندازي ومباحث مهم مهدويت در سطوح مختلف آموزش داده شد.  تا كنون بيش از 90 مركز حوزوي ، دانشگاهي، نظامي و ... اين دوره را گذرانده اند. مركز آماده ارائه اين دوره ها براي عموم علاقه مندان است

3.  آموزش مكاتبه اي: علاقمندان فراگيري مباحث مهدويت، مي توانند با اين بخش تماس گرفته و تقاضاي خود را اعلام كنند.  پس از ثبت نام، جزوات و كتاب هاي آموزشي به همراه نوار كاست يا CD  ، به نشاني ايشان  ارسال مي گردد و بعد از گذراندن مباحث، امتحان  به عمل مي آيد.

4.   مركز آموزش مجازي مهدويت؛ با توجه به گسترش فن آوري اطلاعات و لزوم  فراگيري مباحث مهدويت، مدرسه مجازي مهدويت در سه بخش تأسيس گرديد:

بخش اول: آموزش در سطوح مختلف عمومي شامل مباحث آموزشي كوتاه مدت؛

بخش دوم: آموزش نيمه تخصصي؛ شامل برخي از عناوين تخصصي مهدويت و پاسخ به شبهات؛

بخش سوم: آموزش تخصصي؛ شامل مباحث سطح 3 (كارشناسي ارشد)

       همچنين دوره هاي ويژه اي براي اقشار مختلف مانند: دانشجويان، اساتيدو.... برگزار مي گردد. 

     و مشتاقان مراكز علمي و فرهنگي با تماس با اين مركز، مي توانند به صورت گروهي اين دوره را بگذرانند. بخش پژوهش مجازي و بهينه سازي و ساماندهي امور پژوهشي، در آينده راه اندازي  خواهد شد.

 محور دوم:  پژوهش

با توجه به اهداف بيناد فرهنگي حضرت مهدي موعود عليه السلام   و مركز تخصصي مهدويت - به منظور ايجاد زمينه مناسب جهت پژوهش در موضوعات گوناگون مهدويت و ساماندهي آن،  معاونت پژوهش شكل گرفت.

 بعضي از فعاليت هاي پژوهشي به شرح ذيل است:

1. پژوهش­هاي كلان نگر درعرصه مهدويت؛

2. شناسايي و طرح عرصه هاي جديد پژوهش؛

3. ارائه مشاوره در زمينه پايان نامه هاي كارشناسي و كارشناسي ارشد و دكترا و ديگر تحقيقات حوزوي و دانشگاهي؛

4. پشتيباني علمي كانون هاي فرهنگي؛ دانشگاهي و حوزوي؛

5. رشد توان مندي علمي دانش پژوهان مركز تخصصي مهدويت؛

6. گروههاي تخصصي پژوهش درعرصه هاي مختلف (نظير نقد آثار غرب درباره آخرالزمان و ...)؛

7. بررسي و نقد رسانه ها، صدا و سيما و مطبوعات؛ به همراه ارائه پيشنهادها و موضوعات كارشناسي، جهت ارتقاي كمي و كيفي برنامه ها و آسيب شناسي­ها

8. انجام پژوهش­هاي ميداني؛ جهت آسيب شناسي و گسترش و تعميق فرهنگ مهدويت.

محور سوم:

تبليغ و ارتباطات:

      جهت گسترش و نشر فرهنگ صحيح مهدويت و تعميق آن در سطوح مختلف جامعه، «معاونت تبليغ و ارتباطات» بنياد  فعال بوده و در موارد ذيل فعاليت مي كند:

1. اعزام مبلغ و كارشناس: كارشناسان مركز تخصصي مهدويت - در حين تحصيل و يا بعد از فراغت از آن- با توجه به نوع مخاطب، به گروه­هاي تخصصي تقسيم شده و به مراكز علمي و فرهنگي اعزام مي شوند. تا كنون در بيشتر دانشگاه هاي كشور، مدارس، حوزه هاي علميه، همايش هاي استاني و بين المللي ، صدا و سيما، اردوگاه ها ، مراكز نظامي و انتظامي و... در مناسبت هاي مختلف، اعزام شده و با برپايي جلسات سخنراني ، پرسش و پاسخ ، كلاس­هاي كارورزي  و كارگاهي، به نشر معارف مهدويت پرداخته اند. رايزني با مراكز علمي، مساجد ، صدا و سيما و .... جهت اعزام كارشناس و مشاوره ادامه دارد.

2. كانون­هاي دانشجويي: به منظور ايجاد فضاي معطر «انتظار» در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي، با مشاركت نهاد مقام معظم رهبري، سازمان بسيج دانشجويي ، جهاد دانشگاهي و ديگر نهادهاي دانشجويي به همت دانشجويان عزيز، «كانون مهدويت» تأسيس شده ودر زمينه هاي زير فعال بوده است:

برگزاري جلسات سخنراني، پرسش و پاسخ ، نقد فيلم هاي مرتبط با موضوع مهدويت ، آموزش كوتاه مدت حضوري، اينترنتي و كلاس­هاي كارگاهي و پژوهشي معرفي كتاب­ها و منابع معتبر و برنامه مدون به همراه سرفصل هاي مطالعاتي و برپايي اردوي زيارتي به مسجد مقدس جمكران و...

3. مسابقات: بنياد و مركز تخصصي قم جهت ايجاد انگيزه در افراد، براي مطالعه و كسب شناخت و ارتقاي سطح معرفت عمومي درباره امام زمان عليه السلام ، تا كنون اقدام به برگزاري بيش از ده مسابقه سراسري متنوع، براي اقشار مختلف -  همراه با جوايز ارزنده - نموده است.

4. امور هنري: با توجه به اينكه دنياي امروز، دنياي تصوير و رسانه است بنياد با ارائه موضوعات مناسب و متنوع به هنرمندان، آنان را به فعاليت درعرصه مهدويت تشويق كرده است وهمچنين جلسات متعددي با ارباب هنر و انديشه  داشته و هنرمندان را براي نگارش فيلمنامه و نمايشنامه  به سوي موضوعات مهدوي رهنمون ساخته است.

 5. ارتباط با رسانه ها: به منظور ترويج مباحث مهدويت و پاسخ گويي به شبهات مطرح شده، بنياد و مركز تخصصي مهدويت، با تشويق و ترغيب اساتيد و دانش پژوهان خود، براي ارائه مقالات در مطبوعات و معرفي كارشناسان به صدا و سيما (در برنامه هاي متعدد و شبكه هاي مختلف) و نيز راهنمايي و تشويق سازندگان برنامه هاي صدا و سيما ....،  گامي ديگر در بسط فرهنگ انتظار برداشته شده است.

6. توليد ابزار صوتي و تصويري : توليد و پخش كاست وCD براي اقشار مختلف جامعه، از ديگر اقدامات مي باشد كه گلچين مولودي خواني مداحان مطرح و مناجات  حضرت ولي عصر(عج)  به بازار عرضه گرديد.

7. غنا بخشي جشن هاي نيمه شعبان و نهم ربيع الاول:  بنياد با چاپ پوستر ، بروشور و مشاركت در اين جشن ها اقدامات مختلفي صورت داده است.

8. اردوگاه ياوران حضرت مهدي عليه السلام : مسجد مقدس جمكران تجلي گاه ياد و نام حضرت ولي عصر عليه السلام  و مورد توجه عاشقان حضرت مهدي عليه السلام  بوده و هست، بنياد جهت ايجاد فرصت و فضاي مناسب و ارتقاي سطح معرفتي و عاطفي زائران و اسكان آنها، اقدام به احداث اردوگاهي در كنار مسجد مقدس جمكران براي نسل نو- بويژه دانش آموزان و دانشجويان- نموده است.

اين بناي عظيم در زميني به مساحت ده هزار متر مربع در حال احداث است.  آرزومنديم با عنايات حضرت ولي عصر عليه السلام   و كمك مؤمنان در آينده نه چندان دور شاهد بهره برداري از آن باشيم.

( مرکز تخصصی مهدویت)

(بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود)